Міжнародний конгрес по олійних та білкових культурах EUCARPIA (20-24 травня 2018 р., Кишинів, Республіка Молдова)
Науковці Інституту олійних культур Національної академії аграрних наук України прийняли участь в роботі Міжнародного конгресу по олійних та білкових культурах EUCARPIA що проходив 20–24 травня 2018 року в Республіці Молдова, м. Кишинів.
The International Congress on Oil and Protein Crops – Meeting of the EUCARPIA Oil and Protein Crops Section був організований Scientific Association of Geneticists and Breeders of the Republic of Moldova у співдружності з European Association for Research on Plant Breeding (EUCARPIA).
Загалом у конгресі прийняли участь 115 науковців з 27 країн.
В роботі конгресу, зокрема в роботі секції EUCARPIA «Oil and Protein Crops» прийняли участь директор ІОК НААН, д-р с.-г. наук, д-р техн. наук, проф., член-кореспондент НААН – Шевченко Ігор Аркадійович, зав. відділом селекції, д-р біол. наук, проф. – Лях Віктор Олексійович та заст. директора з наукової роботи, канд. біол. наук – Ведмедєва Катерина Владиславівна. Наукові досягнення в селекції, вивченні генетики та у створенні колекцій олійних культур було представлено в доповіді «Collections of oilseed crops at the Institute of Oilseed Crops of the National Academy of Agricultural Sciences of Ukraine» (розділ програми конгресу Biodiversity and genetic resources).
https://www.youtube.com/watch?time_continue=10197&v=6TZg23qBlh4
Зокрема в доповіді йшлося про наукові результати щодо вивчення:
– генетики соняшника за ознаками крупноплідності, забарвлення насіння, гілкування, морфологічних маркерних ознак та їх впливу на кількісні характеристики;
– ознак льону олійного, створення міжвидових гібридів, мутантних зразків та сортів;
– мутантів рижію.
За іншими культурами (кунжут, сафлор, рицина та ін.) в доповіді було представлено інформацію про кількість і напрями роботи.
Доповідь викликала інтерес учасників конгресу, в подальшому обговоренні і у перервах була маса запитань.
Серед учасників конгресу науковців інших держав, найбільшу зацікавленість та спорідненість досліджень було знайдено з професором Mapelli Sergio з Institute of Agricultural Biology and bBiotechnology (Італія). (https://www.researchgate.net/profile/Sergio_Mapelli). Він є учасником двох наукових проектів, автором 93 наукових статей та має науковий індекс Хірша 16 одиниць. На конференції доповідав про рижій та склад його олій. Було обговорено питання про наявні колекції та можливості обміну та спільних наукових досліджень. Виникла низка наукових питань щодо використання олії рижію у якості технічної, або лікарської харчової. Заплановано укладення наукового контракту про співробітництво.
Спілкування з науковцями Міжнародного конгресу виявило наявність важливих тем для обговорення, зокрема з проф. Velasco Leonardo та De Ron Antonio M. з Іспанії, що разом з колегами займається складом олії та токоферолами у кількох олійних культурах, в тому числі і в соняшнику. Досягнуто попередніх домовленостей щодо подальшого спілкування та співробітництва з визначеними вченими.
Проведено зустріч з колегами з Молдови. Найвідоміший селекціонер з культури соняшник, академік Вронских М. В. презентував наукові видання за його авторством для наукової бібліотеки Інституту олійних культур. Було обговорено спільні результати та продовжено договори про науково-технічне співробітництво з Інститутом генетики та фізіології і захисту рослин Академії наук Молдови та зі спільним Молдово-Російським науково-виробничім підприємством «АГРОS-SEM Молдова».
Проведено попередні переговори з фірмою WeTrade про можливості впровадження на території Молдови занесеного до Реєстру сорту Запорізький кондитерський.
https://www.youtube.com/watch?v=6TZg23qBlh4&authuser=0
Програма роботи Конгресу